Časový limit vašej relácie čoskoro vyprší v dôsledku neaktivity. Kliknutím na tlačidlo OK predĺžite časový limit o ďalších 120 minút.
Udržateľnosť v Manutane: ekologická stopa našich produktov
Podporujeme ekologický prístup našich nákupcov aj dodávateľov a k produktom v našej ponuke pridávame hodnotenie ich vplyvu na životné prostredie. Zohľadňujeme v ňom životný cyklus produktu a krajinu, z ktorej výrobok pochádza.
Ako hodnotíme vplyv na životné prostredie
V Manutane nedržíme nič pod pokrievkou: chceme, aby kupujúci mali všetky informácie o predávanom výrobku. Motivujeme tým k ekologickejšiemu správaniu nákupcov – a zároveň aj dodávateľov.
Produktom v našej ponuke vystavujeme ‚‚ekologické vysvedčenie‘‘ – hodnotíme ich environmentálnu stopu na stupnici od A (najlepšie hodnotenie) po E (najhoršie hodnotenie).
Berieme pritom do úvahy životný cyklus výrobku – aké suroviny a materiály sú potrebné na výrobu, či sa výrobok dá recyklovať a ako prípadne prebieha likvidácia. Riadime sa uznávanou metodikou PEF (Product Environmental Footprint), ktorá meria environmentálny vplyv výrobkov na životné prostredie podľa presne definovaných faktorov. Tých je 12 až 16 (záleží na výrobku) a sú to napr. emisie oxidu uhličitého, vstupný výrobný materiál, znečistenie vôd alebo vznik toxických látok.
Životný cyklus produktu
Ako meriame environmentálnu stopu výrobkov
Uznávaná metodika hodnotenia životného cyklu výrobku
Základné informácie o produkte od dodávateľa
Váha výrobku, použité suroviny, materiály a ich gramáž, krajina výroby
Základné hodnotenie
Výrobný proces, balenie, spotreba energií
Výpočet environmentálnej stopy podľa metodiky PEF
Hodnotenie na základe medzinárodne dostupných dát
Hodnotenie Manutanu na stupnici ABCDE
- Environmentálny vplyv výrobkov stanovujeme takto: pre ochranné pomôcky a odevy (kategória PPE – Personal Protective Equipment) postupujeme podľa metodiky PEF pre príslušnú produktovú kategóriu (podľa odporúčania Európskej komisie 2021/2279). Nábytok a ďalšie vybavenie do kancelárií a skladov hodnotíme podľa princípov cirkulárnej ekonomiky definovaných agentúrou ADEME (francúzska agentúra pre cirkulárnu ekonomiku). Obe metódy stoja na princípoch LCA (Life Cycle Assessment = hodnotenie životného cyklu výrobku), platného spôsobu merania environmentálneho vplyvu podľa normy ISO 14040-44.
- Ak nemáme k dispozícii kompletné produktové dáta a ide o nepovinný údaj, vychádzame zo štandardizovaných hodnôt.
Pravidelne overujeme správnosť dát od našich dodávateľov – kontrolujeme konzistentnosť údajov a zadávame kontrolu vzoriek nezávislému odborníkovi.
16 vplyvov na životné prostredie podľa metodiky PEF
Zmena klímy
Nedostatok vody
Využitie pôdy
Acidifikácia prostredia
Úbytok ozónovej vrstvy
Rozvoj nezhubných nádorových ochorení a ďalšie zdravotné riziká
Neprirodzená eutrofizácia morských vôd
Znečistenie sladkej vody
Neprirodzená eutrofizácia pôdy
Pevné častice a ďalšie anorganické látky v ovzduší
Využitie nerastných surovín
Využitie energií
Neprirodzená eutrofizácia sladkovodných tokov
Rozvoj rakovinových ochorení
Ionizujúce žiarenie
Fotochemická reakcia a tvorba ozónu
V Manutane hodnotíme všetkých 16 vplyvov na životné prostredie podľa metodiky PEF v kombinácii s 12 faktormi podľa princípov cirkulárnej ekonomiky, ktoré stanovila agentúra ADEME. Ďalej hodnotíme vplyv na klimatickú zmenu (emisie CO2), využívanie zdrojov, emisie prachových častíc do ovzdušia a vplyv na ľudské zdravie.
Vstupné údaje pre hodnotenie environmentálnej stopy výrobku získavame takto:
- Údaje od dodávateľov: kategória produktu, použité suroviny, materiály a ich gramáž (presné zloženie výrobku), krajina, v ktorej bol produkt vyrobený, akými výrobnými procesmi produkt prechádza.
- Pri hodnotení niektorých položiek (napr. balenie výrobku alebo spotreba energie vo výrobnom procese) postupujeme podľa platných štandardov, ktoré zohľadňujú podiel na environmentálnej stope výrobku a dostupnosť konkrétneho riešenia pre dodávateľa. Platnými štandardmi sa neriadime, keď nám dodávateľ sprístupní presné dáta – v takýchto prípadoch získava výrobok v hodnotení plusové body. Nechceme totiž v konečnom výsledku zvýhodniť dodávateľov, ktorí nám presné dáta neposkytnú.
Ako sa vyznať v hodnotení výrobkov
Pri všetkých produktoch na webe nájdete jednoduchú grafiku, podľa ktorej zistíte, aká je ich environmentálna stopa. Vyzerá takto:
Celková environmentálna stopa výrobku: 200 bodov
- Pri podobných produktoch z našej ponuky ľahko porovnáte ich vplyv na životné prostredie.
- Hodnotenie stopy vychádza zo 16 environmentálnych faktorov (emisie CO2, využitie prírodných a energetických zdrojov, znečistenie, vplyv na ľudské zdravie a pod.).
Uhlíková stopa: 49,3 kg ekvivalentu CO2
Okrem vlastného hodnotenia environmentálnej stopy nájdete pri produktoch na webe ďalšie štandardizované hodnotenie (PEFC, FSC ®, EU Ecolabel, NF Environnement, atď.). Pri výrobkoch uvádzame aj pomer recyklovaných materiálov.
Do hodnotenia výrobkov na stupnici ABCDE sa púšťame pri produktových kategóriách, ktoré obsahujú aspoň 30 produktov (aby malo naše hodnotenie zmysel, chceme ho vykonať na väčšej štatistickej vzorke). Výrobky, ktorých nie je v kategórii ani 30, neporovnávame a uvádzame pri nich iba celkovú environmentálnu stopu a emisie CO2.
Ako zaraďujeme produkty do stupnice ABCDE
Do stupnice ABCDE zaraďujeme produkty takto: výrobky v jednej kategórii zoradíme podľa toho, ako im vyšlo hodnotenie PEF metodikou. Následne ich zaradíme do stupnice podľa tohto kľúča (percentuálny rozpad vychádza z uznávaných štatistických metód a princípov cirkulárnej ekonomiky podľa ADEME):
Zastúpenie jednotlivých produktov v kategórii
Produkt kategórie A má najmenší environmentálny vplyv, zatiaľ čo produkt zaradený na stupnici pod písmeno E má vplyv najvyšší.
*Produkty porovnávame v rámci jednej produktovej kategórie – v tej sa nachádzajú produkty, ktoré majú rovnakú alebo podobnú funkciu.
Naši partneri
S pilotnou fázou nášho projektu hodnotenia environmentálnej stopy produktov nám pomohli dva startupy. Pripravili nám výpočty – tak, že skombinovali produktové dáta s dostupnými emisnými faktormi* z medzinárodných databáz. Držali* sa pritom základných referenčných systémov, ktoré uvádzame nižšie.
S hodnotením ochranných pomôcok a odevov nám pomohli kolegovia z GLIMPACT. Riadili sa pritom:
- metodikou PEF (Product Environmental Footprint), ktorú odporúča Európska komisia,
- tzv. Glimpact Xtex štandardom, ktorý vychádza z európskeho štandardu pre odevy a obuv PEFCR Apparel & Footwear v1.3,
- európskou databázou PEF LCDN EF2.0.
S hodnotením kancelárskeho nábytku nám pomohla spoločnosť WARO. Ich hodnotenie vychádza z:
- princípov cirkulárnej ekonomiky podľa ADEME (francúzska agentúra pre ekologickú transformáciu),
- štandardu BP X 30-323-4 pre drevený nábytok,
- databáz Base Impacts V2.02.
Ďalšie fázy projektu
Projekt hodnotenia environmentálnej stopy výrobkov je u nás stále v pilotnej fáze. Zatiaľ máme hotové hodnotenia pre dve kategórie: kancelársky nábytok a ochranné pomôcky a odevy.
Naším zámerom je hodnotenie rozšíriť na ďalšie kategórie produktov. Okrem toho plánujeme projekt naďalej rozvíjať – a podporovať tak CSR aktivity našich dodávateľov aj zákazníkov. Pozorne sledujeme legislatívu a odporúčania renomovaných organizácií a hneď ako to bude možné (v závislosti od dostupnosti dát), máme v pláne doplniť našu hodnotiacu stupnicu o porovnanie výrobkov naprieč trhom.